jump to navigation

Saku Õlletehase reklaam Eesti suusakoondise sponsorina jaanuar 4, 2011

Posted by reklaamivalve in Uncategorized.
Tags: , , , ,
trackback

3. jaanuari Eesti Päevalehe spordi lehekülgedel on uudis pealkirjaga “Klassikasprint võrdub taas Petra Majdici nimega”. Kristi Vahemaa korralik artikkel, mis räägib tublide suusatajate vägitegudest ja eestlaste püüdlustest ka finishisse jõuda. Kuid täna ei taha ma siin suusatamisest kirjutada. Selle artikli sees on kaks fotomaterjali. Üks on foto võidurõõmu nautivast Petra Majdicist ja teine on Saku Õlletehase Eesti suusatiimi fänni embleem. Tekkis küsimus miks see viimane on artikli juures.

Esitasin selle täna ka  artikli autorile Kristi Vahemaale, küsides, kas tegemist on ostetud reklaamipinnaga või on see lisatud niisama ja kui nii, siis mis põhjusel. Kristi Vahemaa teatas mulle, et tegemist on loomulikult ostetud reklaamipinnaga. Selge siis, kuid miks müüakse ajalehes reklaami põhimõtteliselt otse artiklite sisse?

Reklaamiseadus ütleb, et “”Reklaam peab tavalise tähelepanu korral olema selgelt eristatav muust teabest ning selle sisu, kujundus ja esitlusviis peavad tagama arusaamise, et tegemist on reklaamiga.”. Viis, kuidas see Saku Õlletehase embleem on ajalehes ära toodud ei jäta selget arusaamist, et tegemist on reklaamiga. Artikkel on leheküljel selgelt piiritletud hallide eraldusjoonte ning paremalt poolt selle suure Majdici fotoga. Too embleem jääb nende eraldusjoonte sisse. Kogu lehes ühtegi teist reklaami sel moel ei esitata. Kujutame ju ette, et oleks mõeldamatu kui näiteks artiklis, mis käsitleb kahe konkureeriva firma vahelist tüli, on lisaks mingitele fotodele ka ühe nende firmade ostetud reklaam.

Tõsi, antud hetkel ei teki mingit ajakirjanduslikku kallutatuse ohtu, kuid mulle paistab, et see juhtum annab põhjuse puudutada alkoholitootjate poolset spordi sponsoreerimist laiemalt. Elame väikeses Eestis olukorras, kus ilma alkoholitootjate sponsorluseta muutuks justkui küsitavaks Andrus Veerpalu kuldmedalid ja tublide Tartu korvpallurite mängimine. Kas ilma alkoholita Eesti sporti üldse oleks või vähemalt oleks see vist väga palju kehvemas olukorras.

Kuid kas see olukord iseenesest ei pane kukalt kratsima? Midagi on vist viltu. Juba 1995. aastal hoiatas WHO Euroopa Alkoholihartas alkoholi ja spordi seostamise eest. Üks tegevusstrateegia punktidest ütles: “Rakendada rangeid kontrollimeetmeid (võttes arvesse olemasolevaid piiranguid ja keelde mõnedes riikides) alkohoolsete jookide otsesele või kaudsele reklaamimisele ning tagada, et ükski reklaami vorm ei ole spetsiifiliselt suunatud noortele inimestele, näiteks alkoholi ja spordi seostamise kaudu.”

Tõsiasi, et meie riik naudib olukorda, kus sport on pandud sõltuma alkoholitootjatest ja hasartmängurluse aktiivsusest, omab pikemas perspektiivis ja laiemas ühiskondlikus kontekstis negatiivseid mõjusid. Euroopas on olemas ka näide alkoholi ja spordi täielikust eraldamisest. Prantsusmaal kehtiv seadus Loi Evin keelab alkoholitootjate poolse kultuuri- ja spordiürituste sponsoreerimise. Ning ime milline – Prantsusmaa sport on jäänud elama.

Eestis on suusahooajal aga  õlletehas pannud meie ajaloolistele suusatippudele chillid riided selga ja väidab nende tõsiste spordimeeste kaudu, et tõeline viis vabalt võtta on ikka koos õllega. Kahju, et Veerpalu ja Mae on sunnitud oma rahastamise tagamiseks sellisteks reklaamidest. Kuid muidugi, reklaam on ju tõsiselt hästi tehtud. Mõjuv – kahtlemata.

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: